Zarząd

Strona główna

POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII

Oddział w Zielonej Górze

PTMA
Zarząd Główny

Kontakt

Zebrania

Obserwacje

Prelekcje - wykłady

Porady

Komunikaty

Kronika

Instytut Astronomii UZ

Witryna poprzednia

Obserwacje: 2012-2013 2014 2015


Obserwacje i pokazy nieba 2016 - 2019

2.kwietnia 2016r. na festynie "Park Pod Gwiazdami" członkowie PTMA prowadzili obserwacje Słońca. Pokazy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Kolega Michał Żejmo prowadził obserwacje na teleskopie słonecznym z monitorem. Ponad brzegiem tarczy słonecznej była dobrze widoczna protuberancja.

Kolega Henryk Butkiewicz i Gabriel Wziętek pokazywali plamy na Słońcu.

9 maja 2016r. - tranzyt Merkurego.
Członkowie PTMA Andrzej Au, Henryk Butkiewicz, Gabriel Wziętek, Michał Żejmo wspólnie z Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus prowadzili pokaz przejścia Merkurego na tle Słońca. Pogoda sprzyjała obserwacjom, które trwały od godziny 12:30 aż do czasu styku tarczy słonecznej z horyzontem. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności.

Zapraszamy również na obejrzenie fotorelacji ze zjawiska tranzytu Merkurego na stronie Planetarium Wenus.


10 maja 2016r. przy Bibliotece im. C.K. Norwida odbyły się pokazy zjawisk w układzie księżyców Jowisza oraz obserwacje powierzchni Księżyca. Pokazy zorganizowała Biblioteka wspólnie z PTMA i ZUTW w ramach XIII Ogolnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

31. marca, 1. kwietnia 2017r.
Koledzy Henryk Butkiewicz i Gabriel Wziętek przeprowadzili pokazy nieba i objaśniali plamy na Słońcu w Przedszkolu nr 7 (31. marca) oraz podczas pikniku na Wzgórzach Piastowskich (1. kwietnia).26 sierpnia 2017r.
Koledzy Henryk Butkiewicz i Gabriel Wziętek wzięli udział w dożynkach gminnych w Sieniawie Żarskiej, podczas których przeprowadzili pokazy nieba.27 maja 2018r.
Podczas pikniku Klubu Seniora na Wzgórzach Piastowskich przeprowadzone zostały obserwacje plam słonecznych.8 czerwca 2018r.
Koledzy Zdzisław Górski i Gabriel Wziętek przeprowadzili prelekcję i pokaz plam na Słońcu w przedszkolu. Dzieci otrzymały od członków PTMA soczewki i dużą, ilustrowaną mapę nieba.19-20-21 lipca 2018r.
W ramach Lata Muz Wszelakich koledzy Andrzej Au i Gabriel Wziętek prowadzili pokazy nieba na Winnych Wzgórzach przy Palmiarni. Tematem pokazów były obserwacje Księżyca, Wenus, Saturna z pierścieniami i Tytanem oraz sledzenie zmian w konfiguracji księżyców Jowisza. W czasie pokazów zarejestrowano przelot ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).12-13-14 i 16 lipca 2019r.
Na Winnych Wzgórzach przy Palmiarni członkowie PTMA przeprowadzili pokazy nieba. Obserwowano Księżyc i planety Jowisz i Saturn. Przed zachodem Słońca można było obserwować Słońce - tym razem nie było plam słonecznych. 16 lipca prowadzone były obserwacje częściowego zaćmienia Księżyca. Obserwacje były ujęte w programie Lata Muz Wszelakich i cieszyły się dużym zainteresowaniem.20 lipca 2019r.
Kolega Gabriel Wziętek uczestniczył w Pikniku Naukowym Centrum Nauki Keplera - w Piknikowym Obserwatorium Astronomicznym, w którym odbywały się pokazy teleskopowe.