Zarząd

Strona główna

POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII

Oddział w Zielonej Górze

PTMA
Zarząd Główny

Kontakt

Zebrania

Obserwacje

Prelekcje - wykłady

Porady

Komunikaty

Kronika

Instytut Astronomii UZ

Witryna poprzednia

Obserwacje : 2014 2015 2016Obserwacje i pokazy nieba 2012 - 2013

Uczniowie w Lubsku chętnie korzystają z “mobilnego obserwatorium” Tadeusza Gerstela

14. marca 12r.
Tadeusz Gerstel (Członek Zarządu Oddziału) – pokaz nieba zorganizowany w Lubsku dla uczniów gimnazjum.

21. Marca 12r.

Tadeusz Gerstel (Członek Zarządu Oddziału) uczestniczył w pikniku szkolnym dla gimnazjalistów w Lubsku, gdzie pokazywał plamy na Słońcu i działanie zegara słonecznego.


Pokaz plam słonecznych

Piknik dla gimnazjalistów w Lubsku z akcentem astronomicznym


15. maja 12r.
Nocny pokaz nieba – na schodach Biblioteki Norwida.

27. maja w Zaborze – pokazy nieba w ramach obchodów Dnia Dziecka organizowanych przez Koło Wędkarskie.


5/6 czerwca 12r. odbył się pokaz tranzytu Wenus w Lubsku. Organizatorem pokazu było Gimnazjum nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 3 przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, które reprezentował kol. Tadeusz Gerstel. Oczekiwanie na pokaz poprzedziły nocne obserwacje planet i Księżyca.

8. maja 12r.

Pokaz plam na Słońcu - na schodach Biblioteki Norwida.

Fotografia zamieszczona w tygodniku „Miejski Magazyn Zielona Góra” (fot. Alicja Skowrońska)


Oczekiwanie na wschód Słońca i Wenus

Obserwcje metodą projekcyjną

Tranzyt

Wieczorne obserwacje Saturna (05-06-2012)

Obserwacja z filtrem obiektywowym

Dnia 6. czerwca 12r. na Wzgórzach Piastowskich w Zielonej Górze odbyły się obserwacje tranzytu Wenus. Pokaz dla mieszkańców zorganizowali pracownicy i studenci Instytutu Astronomii oraz PTMA, które reprezentował wiceprezes Andrzej Au i członek PTMA Gabriel Wziętek (obaj z własnym sprzętem). Na pokazie obecny był prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego - dyrektor Instytutu Astronomii prof. dr. hab. Janusz Gil i liczna zainteresowana publiczność.

Zachęcamy do obejrzenia na stronie http://astro.ia.uz.zgora.pl/pl/popular/venus_transit filmu reportażowego z pokazu, wykonanego przez Jarka Gila oraz zdjęć wykonanych za pomocą teleskopu słonecznego przez studenta V-go roku Wydziału Fizyki i Astronomii Michała Żejmo.

Teleskop I - godz. 5:27

Teleskop I - godz. 5:53

Teleskop II - godz. 5:45

Teleskop II - godz. 6:03

Teleskop II - godz. 6:35

Teleskop II - godz. 6:40

W dniach 5/6 czerwca 12r. prezes PTMA Henryk Butkiewicz wspomagał swoim teleskopem obserwacje tranzytu Wenus w Świdnicy. Pokaz dla uczniów i rodziców zorganizowała mgr Katarzyna Olichwer – dyplomowany nauczyciel fizyki i matematyki w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy. Oczekiwanie poprzedziły nocne obserwacje planet szkolnym teleskopem typu DOBSON, który również był wykorzystany w obserwacji tranzytu. Na uwagę zasługuje liczne uczestnictwo rodziców, którym uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy astronomicznej i umiejętność obsługi sprzętu optycznego.

15. lipca 12r.

Zielona Góra znowu miała szczęście – chmurom nie udało się przeszkodzić w oglądaniu zakrycia Jowisza przez Księżyc. Razem z prezesem Henrykiem Butkiewiczem zjawisko to oglądali entuzjaści ciekawostek na niebie: prezydent Zielonogórskiego Klubu Fajki Leszek Sosnowski, Dariusz Stasiak i Henryk Jabłoński. Najbardziej podobał się moment, gdy świeciła tylko część tarczy Jowisza, a druga część była już zakryta przez Księżyc. Przez kuchenne okno, za pomocą teleskopu własnej konstrukcji, zjawisko to oglądali Anna i Zdzisław Górscy oraz Małgosia Tomaszczak (członkowie PTMA).

23. sierpnia 12r. PTMA w Zielonej Górze przygotowało i przeprowadziło pokaz nieba na Winnych Wzgórzach przy Palmiarni. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności w różnym wieku. Uczestnicy pokazu oglądali Księżyc, konstelacje i przelot Międzynarodowej stacji kosmicznej “Alfa” na czterech stanowiskach obserwacyjnych.

Stanowisko I – Teleskop Newtona 150 mm. Prowadzacy obserwacje: kol. Henryk Butkiewicz


Stanowisko II – Teleskop Newtona 90 mm. Prowadzacy obserwacje: kol. Gabriel Wziętek

Stanowisko III –Teleskop Maksutowa - Cassegraina 100 mm. Prowadzący obserwacje: kol. Andrzej Au

Stanowisko IV – Teleskop Newtona z montażem typu Dobson 250 mm. Prowadząca obserwacje: kol. Katarzyna Olichwer

Pokaz trwał od godziny 20:30 do 22:30.

ROK 2013

8. maja 13r.

Pokaz nieba – na schodach Biblioteki Norwida od godziny 21:00 do 22:30 .

15. maja 13r.

Pokaz nieba na Winnych Wzgórzach przy Palmiarni od godziny 21:00 do 22:30.
Organizatorami imprez w dniu 8. i 15. maja byli:
PTMA, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

2.06.13r.
W Zaborze z okazji Dnia Dziecka władze Gminy Zabór i miejskie koło wędkarskie przy współudziale PTMA zorganizowało festyn dla dzieci. Instytut Astronomii UZ do Zaboru oddelegował trzech pracowników, którzy ustawili przenośne planetarium i pokazywali nocne niebo w dzień.

17.06.13r.
W ramach Festiwalu Nauki Uniwersytetu Zielonogórskiego do pokazu nieba dołączyło się PTMA.

Prezydent Zielonogórskiego Klubu Fajki wydatnie wspierał pokaz organizując nagłośnienie.

15 - 17. 07.13r.

„Lato muz wszelakich – a niebo gwiaździste nade mną” .

PTMA przygotowało i przeprowadziło pokaz nieba na Winnych Wzgórzach przy Palmiarni.

Precyzyjny refraktor samodzielnie zaprojektowany, wykonany i dostosowany do współpracy z monitorem przez kol. Andrzeja Au.

15. Lipca uczestnicy pokazu oglądali Księżyc, Saturna i Wenus.


16. lipca, na nocny pokaz nieba przy Palmiarni przybyła dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska z jubileuszowym tortem na X – lecie Lata Muz Wszelakich. Tym tortem, na którym było 10 świeczek i napis: „...a niebo gwiaździste nade mną” – poczęstowała wszystkich gości obecnych na pokazie, prowadzonym przez członków PTMA Andrzeja Au, Henryka Butkiewicza i Gabriela Wziętka.


13 - 15. 08. 13r.

“Lato muz wszelakich – a niebo gwiaździste nade mną” .

Pokazy nieba zorganizowane przez PTMA na Winnych Wzgórzach przy Palmiarni, jak zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem.

15. sierpnia – obserwacje plam słonecznych zorganizowane przez kolegę Gabriela Wziętka.

W czasie wigilijnego spotkania wędkarzy, z Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Zaborze, kol.Gabriel Wziętek opowiada o Gwieździe Betlejemskiej i jej powiązaniu z Wigilią.


Podziękowanie :”W imieniu własnym oraz Zarządu Koła Wędkarskiego chciałbym podziękować Polskiemu Towarzystwu Miłośników Astronomii w Zielonej Górze za pomoc i zaangażowanie się w prace naszego Koła. Dariusz Stasiak”.


Członkowie PTMA również dziękują wędkarzom z koła w Zaborze za pomoc w popularyzacji astronomii i życzą udanych połowów w roku 2014.


Grudzień 2013r. – Wigilia w Zaborze