Zarząd

Strona główna

POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII

Oddział w Zielonej Górze

PTMA
Zarząd Główny

Kontakt

Zebrania

Obserwacje

Prelekcje - wykłady

Porady

Komunikaty

Kronika

Instytut Astronomii UZ

Witryna poprzednia

7 maja 2014r. odbył się pokaz nieba na tarasie Biblioteki C. Norwida. Pogoda nie była zbyt przyjazna, ze względu na zachmurzenie obserwacje były utrudnione.

14 maja 2014r. odbył się pokaz nieba przy Palmiarni.

Obserwacje: 2012 - 2013 2015 2016Obserwacje i pokazy nieba 2014 r.

Tym razem warunki obserwacji były bardzo dobre. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Zielonej Góry. Teleskop PTMA oraz własne teleskopy członków PTMA i innych amatorów astronomii umożliwiały oglądanie Marsa, księżyców Jowisza, pierścieni Saturna, a także tarczy Księżyca w pełni.


4 i 6 lipca 2014r. - Lato Muz Wszelakich


W ramach Lata Muz Wszelakich w dniach 4 i 6 lipca odbyły się pokazy nieba przy Palmiarni. Licznie przybywająca publiczność miała możliwość obserwacji Księżyca, Marsa i Saturna. W zastępstwie meteorytów pojawiły się nieprzeliczone roje komarów, które zapewniły nieprogramowane ćwiczenia gimnastyczne.


6 sierpnia 2014 r.
Zgodnie z programem Lata Muz Wszelakich odbył się pokaz nieba przy zielonogórskiej Palmiarni. Pokaz prowadzili: kol. Andrzej Au, kol. Henryk Butkiewicz i kol. Gabriel Wziętek.
Ze względu na niezbyt dobre warunki meteorologiczne możliwe były tylko obserwacje Księżyca w przerwach między chmurami. Mimo tego uczestnicy byli zadowoleni.


Wiceprezes PTMA kolega Andrzej Au wykłada zainteresowanym najnowsze teorie pochodzenia kraterów księżycowych.

Niekiedy nawet astronomia bywa „dyscypliną siłową” - kolega Gabriel Wziętek podciąga młodocianego obserwatora do poziomu okularu, co często zdarza się na pokazach.

7 sierpnia 2014 r.

Kol. Henryk Butkiewicz i kol. Gabriel Wziętek zorganizowali dodatkowe pokazy nieba na „Kaczych Dołach”. Pokaz obejmował obserwację plam słonecznych (było widać 5 plam) oraz Księżyca. Niestety, obserwacja Księżyca trwała tylko 3 minuty, bo tylko na taki czas udało się wykorzystać lukę w chmurach po długim oczekiwaniu.

Prezes Henryk Butkiewicz udzielił wywiadu dla Radia Zielona Góra na temat działalności PTMA. Obecni uczestnicy pokazu również mieli okazję do wypowiedzi na tematy astronomiczne.

Futurystyczna wizja działalności PTMA Zielona Góra w niedalekiej przyszłości.
Zmieniając miejsce pokazów z pewnością unikniemy nadmiernego zachmurzenia.

Zdjęcie wiceprezesa PTMA Andrzeja w czasie treningu przysłała uczestniczka pokazów nieba – Agatka.