Zarząd

Strona główna

POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII

Oddział w Zielonej Górze

PTMA
Zarząd Główny

Kontakt

Zebrania

Obserwacje

Prelekcje - wykłady

Porady

Komunikaty

Kronika

Instytut Astronomii UZ

Witryna poprzednia

Obserwacje: 2012-2013 2014 2015


Obserwacje i pokazy nieba 2016 - 2017

2.kwietnia 2016r. na festynie "Park Pod Gwiazdami" członkowie PTMA prowadzili obserwacje Słońca. Pokazy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Kolega Michał Żejmo prowadził obserwacje na teleskopie słonecznym z monitorem. Ponad brzegiem tarczy słonecznej była dobrze widoczna protuberancja.

Kolega Henryk Butkiewicz i Gabriel Wziętek pokazywali plamy na Słońcu.

9 maja 2016r. - tranzyt Merkurego.
Członkowie PTMA Andrzej Au, Henryk Butkiewicz, Gabriel Wziętek, Michał Żejmo wspólnie z Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus prowadzili pokaz przejścia Merkurego na tle Słońca. Pogoda sprzyjała obserwacjom, które trwały od godziny 12:30 aż do czasu styku tarczy słonecznej z horyzontem. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem pub;iczności.

Zapraszamy również na obejrzenie fotorelacji ze zjawiska tranzytu Merkurego na stronie Planetarium Wenus.


10 maja 2016r. przy Bibliotece im. C.K. Norwida odbyły się pokazy zjawisk w układzie księżyców Jowisza oraz obserwacje powierzchni Księżyca. Pokazy zorganizowała Biblioteka wspólnie z PTMA i ZUTW w ramach XIII Ogolnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

31. marca, 1. kwietnia 2017r.
Koledzy Henryk Butkiewicz i Gabriel Wziętek przeprowadzili pokazy nieba i objaśniali plamy na Słońcu w Przedszkolu nr 7 (31. marca) oraz podczas pikniku na Wzgórzach Piastowskich (1. kwietnia).